image14

Platform Kanvas İş Modeli

Dijital sistemler boyut olarak ölçeklendikçe kompleks hale geldiğinden, teknik ve ekonomik süreçler ve operasyonlar ağını yansıtan ve kendilerini tekrar tekrar üretme becerisine sahip olan bir dijital platform ve sosyo-teknik mimarileri tasarlamak için yola çıktık.


Bilişim teknolojilerinde hizmet odaklı mimarilere uygulanan evrimsel yaklaşım sadece kısmen çözülmüştür. Çözülmesi gereken şey, soyut varlıkların dijital bir ortamda iş tecrübesini ve hizmetlerini temsil etme kabiliyetleriyle, örgün ve doğal dillerde güçlü bir şekilde tanımlanması gereğidir.


Dijital iş ekosistemlerinde mevcut sorun, iş tecrübesi ve kullanıcı gereksinimleri arasındaki doğal dilde ifade edilen bağlantıyı otonom sistemleri ile sosyo-teknik bir mimariye dayalı nasıl daha uygun işlevleştirileceğidir.


Dolayısı ile Patikan projesi dijital ekosistem platformu oluşturma serüveninde farklı bir iş modeli yaklaşımı gerekeceği bilinci ile tasarımlarımızı bu yönde olgunlaştırmaktayız.

Ayrıntılar

Patikan projesi kapsamında hazırlanan bu doküman, Boundaryless Srl tarafından hazırlanan Platform Tasarım Kanvas modelinden türetilmiştir ve Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı (CC BY-SA 4.0) altında lisanslanmıştır. 

Bu modelin şablon formatı için tıklayınız.

PDF FORMAT